Ügyfeleink nap- mint-nap felteszik a kérdést ez ügyben és nehéz egyértelmű választ adnunk. Hogy őszinte legyek, ami ma még jó döntésnek tűnik, hamar elveszítheti a relevanciáját, így annak a szakembernek a hitelessége, aki 100% bizonyossággal becsli meg az ingatlanpiac alakulását, erősen megkérdőjelezhető.
Weboldalunk és csapatunk az ingatlanértékesítés, bérbeadás és lakáskezelés mellett arra hivatott, hogy mégis mutasson egy fajta csapásvonalat azoknak, akik tanácstalanok. Sok érdeklődést kapunk az ingatlanpiac állapotával és a várható trendekkel kapcsolatban. Általában is, de jelen helyzetben még kevésbé lehet a piacot egységesen jellemezni, hiszen teljesen más folyamatok befolyásolják a budapesti, azon belül a belső és külső kerületek, illetve az agglomeráció árait. Mindezek ellenére megosztjuk tapasztalatainkat és várakozásainkat.
Nagyon sok – állandóan változó- tényező befolyásolja a vásárlási kedvet. Ide tartoznak többek között a politikai és gazdasági körülmények, a demográfiai tényezők, a társadalom egészségi helyzete és még sorolhatnánk.
Jelen időszakunkat megélve természetesen hazánkban a márciusban berobbanó járvány alaposan összekuszálta a keresletet-kínálatot. Érdemes egy rövid, legfeljebb 12 hónapos időintervallumban gondolkozni és tervezni, hiszen ez egy könnyebben prognosztizálható időszak.
A statisztikák és a tapasztalat azt mutatják, hogy alapvetően változott meg a lakhatással kapcsolatos igényünk köszönhetően a karanténnak, a home office elterjedésének, az elzártságnak és a mindent körülvevő bizonytalanságnak, ami jellemzi az elmúlt – és előttünk álló – időszakot. A szempontok átrendeződtek és nagyobb szerepet kapott a belvárosi forgatagtól távolabb eső, szellősebb építési módban található ingatlan típus, felértékelődtek a külső kerületekben és az agglomerációban elhelyezkedő lakások és házak. Ugyancsak nagyobb jelentőségűvé váltak a nagyobb alapterülettel, kerttel, erkéllyel vagy terasszal rendelkező ingatlanok, hiszen az otthoni munkavégzés és általánosságban az otthonokban töltött idő megnőtt. Nem meglepő, hogy tágasabb térre, több szobára, világos otthonra vágyunk.
Ezzel párhuzamosan vesztettek a vonzerejükből a belvárosi, sűrűn lakott területek, amelyek az ezt megelőző években is legfőképp a kis- és nagybefektetői réteg számára számítottak vonzónak. Jellemzően a bérbeadás – nagy részt rövid távú – útján kerültek hasznosításra a lakások, de sokuk felújítás és/vagy átalakítás után kerültek a piacra. Könnyű belátni, hogy ebben a bizonytalan időszakban mekkora kockázatot jelent invesztálni, ezért egyértelmű kivárás mutatkozik ebben a szegmensben.
Ha röviden szeretnénk egy átfogó értékelést a jelen helyzetről és rövid távú becslést adni a közeljövőben várható trendekről, különválasztva Budapest belső kerületeit a központtól távolabbra esőkkel és az agglomerációval, akkor egyértelmű keresleterősödésre számítunk az utóbbiak esetében és további megtorpanást az előbbi szegmensben. Az árak konszolidációja a belső részeken lassabban követi a folyamatot, de az idő múlásával feltehetően egyre többen fogják a korábban elvártnál alacsonyabb áron értékesíteni az ingatlanokat.
Amennyiben a hosszú távot tartjuk szem előtt, a COVID helyzet rendezésével többé-kevésbé visszaállhat a 2020. évet megelőző állapot, de lesznek olyan, a fentiekben részletezett ideiglenes igényváltozások, amelyek állandósulni fognak és alapvető változtatásokat hozhatnak az ingatlanpiacra.
A fentieket összegezve, azok, akik számára egy éven belül szükséges a lakhelyváltás megoldása, érdemes a közeljövőben meghozni a döntést és aktívan belefogni az eladásba, keresésbe…